Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Gdzie możemy go wykorzystać?

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 dała się we znaki branży turystycznej, która z powodu wprowadzonych obostrzeń zmuszona była na długi czas zawiesić wykonywanie działalności. Pandemia nie oszczędziła także konsumentów, uszczuplając domowe budżety i powodując spadek finansowego zaplecza, które można by przeznaczyć na podróże lub rekreacje. Polski rząd, chcąc zapobiec turystycznemu kryzysowi, wcielił w życie narzędzie w postaci Polskiego Bonu Turystycznego.

Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny, którego początki sięgają roku 2020, to nic innego jak dopłata do wypoczynku wypłacana polskim rodziną w celu zaspokojenia potrzeb rekreacyjnych. Narzędzie to stanowi odpowiedz na zaistniały kryzys branży hotelarskiej, którego przyczyną był ogólnokrajowy lockdown. Bon można wykorzystać do zapłaty za poniesione koszty usług hotelarskich oraz koszty związane z udziałem w rekreacyjnych imprezach turystycznych. Wysokość bonu na każde dziecko do 18 roku życia wynosi 500 zł. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł mogą otrzymać rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wniosek o bon turystyczny nie jest ograniczony warunkiem dochodowym, więc każda rodzina może z niego skorzystać.

Gdzie należy złożyć wniosek o bon turystyczny?

Wniosek o przyznanie bonu turystycznego generowany jest poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS zwaną w skrócie PUE ZUS. W celu rejestracji oraz zalogowania się w systemie konieczne jest użycie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Po uruchomieniu profilu PUE ZUS należy odnaleźć zakładkę o nazwie „Bon turystyczny”, a następnie aktywować bon. Aktywacja bonu oznacza, że wniosek o bon został uruchomiony, a indywidualny kod płatności wygenerowany.

Gdzie istnieje możliwość wykorzystania bonu?

Bon turystyczny jest ważny tylko w Polsce i nie może być wykorzystany w państwach zagranicznych. Istnieje specjalna baza turystyczna, dzięki której w szybki i łatwy sposób możemy dowiedzieć się gdzie wykorzystać bon. Lista podmiotów, które akceptują bon turystyczny, dostępna jest  na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow lub na stronie https://www.pot.gov.pl/pl. W razie wątpliwości co do realizacji bonu turystycznego istnieje możliwość kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w ramach całodobowej, specjalnej linii o numerze 22 11 22 111 lub za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej na adres  bon@zus.pl.

Jak prawidłowo wykorzystać bon?

Możliwości wykorzystania bonu jest bardzo dużo. Z zasady za pomocą bonów można pokryć koszty związane z usługą hotelarską, ale także związane z uczestnictwem w różnego rodzaju imprezach organizowanych przez podmioty z branży turystycznej. Polski Bon Turystyczny ważny jest do końca marca 2022 roku, co daje nam wiele sposobności, by go właściwie spożytkować. Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym wykorzystać możemy bon jako dofinansowanie zapłaty, chociażby za nocleg w ośrodku wypoczynkowym, hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, ale także na wszelakich obozach rekreacyjnych m.in. na: koloniach, obozach sportowych, harcerskich czy tanecznych.

Podobne artykuły

Odkrywaj

Co warto zobaczyć w okolicach Warszawy? Ciekawe miejsca

Życie w mieście na ogół płynie w bardzo intensywnym tempie. W codzienność mieszkańców Warszawy...

Top 10 najlepszych atrakcji w Polsce

Panuje niesłuszne przekonanie, że w Polsce nie ma nic ciekawego i wartego większej uwagi,...

Nocleg pod namiotem. Jak się przygotować i gdzie można...

W czasach panującej pandemii biwakowanie stało się dla wielu alternatywą dla spędzania wakacji w...

Parki Dinozaurów w Polsce – gdzie znajdują się parki...

Ostatnie dekady przyniosły ogromny rozwój parkom poświęconym dinozaurom. Jest ich w Polsce dość dużo,...

Co spakować dziecku na kolonie? Lista potrzebnych rzeczy

Koniec roku szkolnego tuż tuż, wakacje - mimo prawie codziennego deszczu - czuć już...

Co robić w wakacje bez wyjazdu na wczasy? Czyli...

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku od codzienności. Kojarzą się z błogą ucieczką od...

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj