Lista rzeczy potrzebnych na wyjazd. Czyli czego nie może zabraknąć na wyjeździe?

Planowanie wyjazdu i rzeczy potrzebnych na wyjazd dla jednych jest przyjemnością (wręcz sztuką), a dla drugich to stres i chaos. Niezależnie od tego, do której grupy się należy – trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, których nie może zabraknąć na wyjeździe. To, co weźmiemy ze sobą zależy oczywiście od miejsca docelowego oraz sposobu dotarcia do niego. Poniższe wskazówki są jednak na tyle neutralne, że warto je przejrzeć pod kątem najbliższego wyjazdu.

Podróże za granicę i po Polsce – rzeczy niezbędne na wyjazd

 Wybierając się na urlop należy pamiętać przede wszystkim o formalnościach. Gdy wyjazd organizujemy przez biuro podróży, wtedy spraw z biurem należy domknąć jeszcze przed wyjazdem, a także sprawdzić czy posiada się wszystkie dokumenty niezbędne do podróży. Upewnij się czy w danym kraju wystarczy dowód osobisty czy potrzebny jest paszport. Również, jeśli państwo tego wymaga – potwierdzenie bycia zaszczepionym może okazać się kluczowe na granicy. W dobie pandemii należy śledzić wymagania na bieżąco. Może się to wydawać oczywiste, ale są to obecnie rzeczy niezbędne do wyjazdu.

Jeśli podróż obejmuje tylko tereny Polski – należy upewnić się czy posiada się wszystkie dokumenty takie jak dowód osobisty, prawo jazdy czy bilet. Jeśli szykuje się podróż samochodem – sprawdź czy jest sprawne i czy ma ważny przegląd. Upewnij się również co do warunków wypłacalności ze swojego konta bankowego i płatności kartą. Dobrze jest mieć ze sobą gotówkę w odpowiedniej walucie, gdyż jeszcze nie wszędzie można płacić kartą. Nie zapomnij też o sprawdzeniu ubezpieczenia swojego i bliskich. Pamiętaj, jeśli posiadasz dzieci, to do marca 2022 roku przysługuje ci bon turystyczny na każde dziecko – upewnij się, że masz do niego dostęp.

Przygotuj listę, czego potrzebujesz na wyjazd

Odzież

O czym wielu ludzi zapomina przygotowując listę rzeczy potrzebnych na wyjazd, to konieczność przygotowania się na każdą pogodę – czyli to, co rodzice powtarzali do znudzenia, okazuje się być prawdą. Ważne, żeby każda sztuka odzieży (nie licząc bielizny) miała w naszej walizce przynajmniej jeden swój zamiennik, w zależności od liczby dni urlopowych. Przy doborze garderoby należy kierować się wyznacznikami pogodowymi, charakterystycznymi dla danego rejonu. Jeśli podróżujemy po Polsce – należy uwzględnić zmienność pogody, nawet jeśli jedziemy w środku lata. Zatem lekka wiatrówka lub płaszcz przeciwdeszczowy mogą okazać się zbawienne. Oczywiście na wyjeździe nie może zabraknąć dobrego i wygodnego obuwia. Niezależnie od tego, ile zamierzasz spacerować.

Kosmetyki i lekarstwa

Oczywiście, jeśli chodzi o te ostatnie – to sprawa całkowicie indywidualna, ale jest kilka rzeczy z tej kategorii, które warto mieć przy sobie. Zwłaszcza w okresie letnim. Na wyjeździe nie może zabraknąć podstawowych środków higieny: mydła, szamponu, antyperspirantu, kremu nawilżającego, kremu do opalania z filtrem i po opalaniu. Jeśli jedziemy w cywilizowane miejsce, właściwie możemy na tym poprzestać. A nawet wzięcie szamponu i mydła możemy skreślić z listy rzeczy na wyjazd, gdyż zwykle zapewnia je hotel. Bardziej wymagające fryzury mogą jednak potrzebować zabrania niezbędnych produktów. Przybory do makijażu – jeśli w ogóle je brać – to tylko te najbardziej potrzebne. Nie należy zapominać o podstawowych środkach pierwszej pomocy: krem na oparzenia słoneczne, sprej na owady, maść na ukąszenia, plastry i środek dezynfekujący rany. Ważne jest również wzięcie środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwbiegunkowych. Oczywiście każdy szanujący się hotel powinien mieć to wszystko na podorędziu, jednakże lepiej być przygotowanym na pewne ewentualności. Jeśli szykuje nam się dłuższy wyjazd – profilaktyczne zabranie igły, nitki i agrafki może ocalić dzień. Zwłaszcza, jeśli zabieramy dzieci. Niezbędny na długi wyjazd może okazać się poręczny steamer do ubrań.

Nie taki wyjazd straszny, ale czego nie może zabraknąć na wyjeździe z dzieckiem?

Jeśli wyjazd planowany jest z dziećmi, z pewnością musi być przygotowany awaryjny plan na brzydką pogodę. Wszystko zależy od wieku i upodobań dziecka. Starsze zajmie się sobą, ale w razie czego dobrze jest mieć pod ręką zestaw ulubionych gier planszowych aby móc wspólnie spędzić czas z rodziną. W końcu po to są wakacje.

Jeśli natomiast chodzi o młodsze dzieci, sprawa jest bardzo indywidualna. Najlepiej zapewnić im w miarę możliwości domowy komfort. Na wyjeździe nie może zabraknąć ulubionej przytulanki lub kocyka. Upewnij się też, że wszystkie dziecięce akcesoria potrzebne do nakarmienia zostały zabrane. Hotele lub pensjonaty zwykle zapewniają łóżeczko turystyczne i fotelik do karmienia, warto jednak zawczasu się upewnić. Tworząc listę na wyjazd uwzględnij ulubione zabawki dziecka, ale weź pod uwagę miejsce, do którego jedziecie.

Dodatki i akcesoria. Czyli co jeszcze powinno znaleźć się w wyjazdowym niezbędniku

Gdy już spakowane zostały ubrania, dokumenty i środki higieny, należy pamiętać o kilku rzeczach, które mogą okazać się niezbędne na wyjeździe. Może to wydać się dziwne lub niepotrzebne, ale dobrze jest mieć ksero dowodu tożsamości, w razie gdybyśmy padli ofiarą kradzieży. Następną ważną rzeczą jest telefon i ładowarka do telefonu wraz z przejściówką, jeśli jedziemy do kraju, gdzie kontakty różnią się od polskich. Warto zadbać jeszcze o listę numerów kontaktowych spisaną na osobnej kartce. Nie pamięta się wszystkich numerów, a w stresie można zapomnieć nawet o swoim. Taka lista pozwoli na skontaktowanie się z bliskimi w razie utraty telefonu lub jego zablokowania.

Tego nie bierz ze sobą:

Pamiętaj, żeby część rzeczy zostawić jako zbędne i niepożądane. Mowa tutaj o kiepskim humorze, negatywnym nastawieniu i stresie. To niech spokojnie zostanie w domu i niech uschnie niepodlewane. 

Podobne artykuły

Odkrywaj

Co warto zobaczyć w okolicach Warszawy? Ciekawe miejsca

Życie w mieście na ogół płynie w bardzo intensywnym tempie. W codzienność mieszkańców Warszawy...

Top 10 najlepszych atrakcji w Polsce

Panuje niesłuszne przekonanie, że w Polsce nie ma nic ciekawego i wartego większej uwagi,...

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Gdzie możemy go...

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 dała się we znaki branży turystycznej, która z powodu...

Nocleg pod namiotem. Jak się przygotować i gdzie można...

W czasach panującej pandemii biwakowanie stało się dla wielu alternatywą dla spędzania wakacji w...

Parki Dinozaurów w Polsce – gdzie znajdują się parki...

Ostatnie dekady przyniosły ogromny rozwój parkom poświęconym dinozaurom. Jest ich w Polsce dość dużo,...

Co spakować dziecku na kolonie? Lista potrzebnych rzeczy

Koniec roku szkolnego tuż tuż, wakacje - mimo prawie codziennego deszczu - czuć już...

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj