Wyżywienie w hotelach. Co oznacza HB, BB, FB, AI, OV i ZPR?

Pokój z dostawką czy dwoma osobnymi łóżkami? Łazienka z kabiną prysznicową czy wanną? Apartament widokiem na morze czy skromny pokoik z widokiem na las? Wybór odpowiedniego noclegu na wakacyjny wyjazd to nie lada wyzwanie. Wśród wielu dostępnych ofert wszystkie kuszą promocyjnymi cenami, wygodami i dodatkowym wyposażeniem. A do tego wszystkiego jeszcze tajemnicze skróty w opisie wyżywienia: HB, BB, FB… I wybór hotelu od razu staje się jeszcze trudniejszy.

Wyżywienie w hotelach

Podczas wakacyjnego wyjazdu wybór opcji wyżywienia dostępnego w hotelu powinien przede wszystkim odpowiadać naszym oczekiwaniom i pomysłom na spędzanie wolnego czasu. Osoby, które preferują aktywny wypoczynek i planują więcej czasu spędzić poza hotelem, powinny zdecydować się na samo śniadanie lub wariant z samym noclegiem. Wykupienie kilku posiłków w hotelowej restauracji wiąże się koniecznością dotarcia na czas na obiad lub kolację. Czasami trudno wrócić np. z morskiej wycieczki czy zajęć nurkowania na drugim końcu wyspy do hotelu, gdzie czeka już na nas posiłek. Wygodniej jest wtedy samemu zorganizować sobie wyżywienie na mieście i smakować lokalnych przysmaków, niż spędzać urlop z zegarkiem w ręku i planować zwiedzanie tak, by zgrało się z godzinami posiłków. Z kolei wczasowicze uwielbiający leniwe przedpołudnia i popołudniowe siesty bez mogą wybrać pełne wyżywienie lub jego ulepszoną o nieograniczony dostęp do bufetu wersję bez obaw, że nie zdążą na kolację na czas. Na wakacjach to czas posiłku powinien dopasować się do naszych aktywności, a nie odwrotnie. Bo nie ma chyba nic gorszego, niż pusty brzuch, nietknięte danie i stracone podczas urlopu pieniądze.   

Co oznacza HB, BB, FB, AI, OV i ZPR?

W opisach hotelowych apartamentów bardzo często pojawiają się skróty, oznaczające poszczególne rodzaje wyżywienia. Przed wyjazdem warto zastanowić się nie tylko nad liczbą gwiazdek w hotelu. Wybór wariantu wyżywienia wpływa jeszcze bardziej na komfort wypoczynku, niż obecność telewizora w pokoju lub jego brak. Warto poznać i zapamiętać te wszystkie skróty, by wybrać dla siebie odpowiednią opcję i nie martwić się o posiłki podczas wypoczynku.

HB to Half Board, czyli śniadanie i obiadokolacja.

BB – Bed & Breakfast – w wolnym tłumaczeniu łóżko i śniadanie, czyli opcja z jednym, porannym posiłkiem.

FB, czyli Full Board – jak sama nazwa wskazuje, jest to wariant z pełnym wyżywieniem, oferującym śniadanie, obiad i kolację.

AI – All Inclusive. Pełne wyżywienie, na które oprócz śniadań, obiadów i kolacji, składają się również napoje alkoholowe i bezalkoholowe, oraz lokalne dania i przekąski między głównymi posiłkami.

OV, to Overnight  – opcja z samym noclegiem, bez żadnego posiłku.

ZPR to posiłku wydawane zgodnie z harmonogramem hotelu lub programem imprezy czy wydarzenia.

Może się również pojawić skrót SC (self catering) informujący o konieczności zorganizowania sobie wyżywienia na własną rękę oraz PP (program package), czyli posiłki wydawane zgodnie z programem.

Podobne artykuły

Odkrywaj

Co warto zobaczyć w okolicach Warszawy? Ciekawe miejsca

Życie w mieście na ogół płynie w bardzo intensywnym tempie. W codzienność mieszkańców Warszawy...

Top 10 najlepszych atrakcji w Polsce

Panuje niesłuszne przekonanie, że w Polsce nie ma nic ciekawego i wartego większej uwagi,...

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Gdzie możemy go...

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 dała się we znaki branży turystycznej, która z powodu...

Nocleg pod namiotem. Jak się przygotować i gdzie można...

W czasach panującej pandemii biwakowanie stało się dla wielu alternatywą dla spędzania wakacji w...

Parki Dinozaurów w Polsce – gdzie znajdują się parki...

Ostatnie dekady przyniosły ogromny rozwój parkom poświęconym dinozaurom. Jest ich w Polsce dość dużo,...

Co spakować dziecku na kolonie? Lista potrzebnych rzeczy

Koniec roku szkolnego tuż tuż, wakacje - mimo prawie codziennego deszczu - czuć już...

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj